Projekat Danube GeoHeCo – Podsticanje implementacije plitkih geotermalnih sistema grijanja i hlađenja u dunavskoj regiji

Glavni cilj GeoHeCo projekta je povećanje iskorištenja plitke geotermalne energije u dunavskom području kroz jačanje međunarodne saradnje, te realizacijom aktivnosti promocije i podrške. Svrha projekta je podsticanje ambicioznih energetskih i klimatskih ciljeva EU do 2030. godine, a samim tim i do 2050. Projekat će podstaći integraciju plitkih geotermalnih rješenja u postojeće sisteme grejanja i hlađenja na bazi fosilnih goriva, radeći na jačanju svijesti i unapređenju kapaciteta. U skladu sa ciljem projekta, glavne projektne aktivnosti su sljedeće:

1. Projektovanje i optimizacija tehnologije plitkih geotermalnih hibridnih sistema grijanja i hlađenja;

2. Zajedničko planiranje kako bi se iskoristio potencijal geotermalnog grijanja i hlađenja male dubine;

3. Digitalna platforma i virtuelno tržište za podsticanje plitkog geotermalnog hibridnog grijanja i hlađenja.

Na projektu učestvuje 13 projektnih partnera iz 8 različitih zemalja: Međimurska energetska agencija d.o.o., MENEA – Hrvatska, CROST – Neprofitna organizacija za regionalni razvoj d.o.o., CROST – Mađarska, Sveučilište u Zagrebu – Rudarsko-geološko-naftni fakultet, UNIZG-RGNF – Hrvatska, Istraživanje Burgenland d.o.o., FB – Austrija, Lokalna energetska agencija Pomurje, LEAP – Slovenija, Geološki zavod Slovenije, GeoZS – Slovenija, Innogeo istraživanje i usluge d.o.o., InnoGeo – Mađarska, Slovački centar za znanstvene i tehničke podatke, CVTI SR – Slovačka, Tehničko sveučilište Cluj-Napoca, TUCN Rumunija, Tehnički fakultet Kragujevac, FEK Republika Srbija, Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, REDASP Republika Srbija, Regionalna razvojna agencija Bačka, RDA Backa Republika Srbija, LIR Evolucija, LIR Bosna i Hercegovina.

U ulozi pridruženih strateških partnera uključeno je 15 organizacija kao što su ministarstva, nacionalni fondovi, jedinice lokalne i regionalne samouprave, univerziteti, nacionalna udruženja energetskih agencija i preduzeća za daljinsko grijanje koji pružaju dodatnu vrijednost partnerstvu.

Pridruženi strateški partneri u BiH su Grad Laktaši i Fond za Zaštitu Životne Sredine i Energetsku Efikasnost RS. Oni će pružiti povratne informacije o rezultatima projekta i pomoći da rezultati dopru do relevantnih donosilaca odluka u oblasti iskorištavanja plitke geotermalne energije, kako bi se skrenula pažnja na neiskorišteni potencijal  geotermalne energije i njegov značaj u održivom razvoju dunavske regije.

Projekat je finansiran od strane EU Interreg Dunavskog Programa. Ukupan budžet projekta je 2.481.000,00 EUR, a trajanje je 30 mjeseci.

Povezane vijesti

Održan Kick Off sastanak projekta EU4E Podrška zapošljavanju mladih LPZ Krajina

Pročitaj više

OSTVARITE SVOJ POTENCIJAL

Pročitaj više

BH Green Triangle sastanci sa opštinama

Pročitaj više