Glavni cilj GeoHeCo projekta je povećanje iskorištenja plitke geotermalne energije u dunavskom području kroz jačanje međunarodne saradnje, te realizacijom aktivnosti promocije i podrške. Svrha projekta je podsticanje ambicioznih energetskih i klimatskih ciljeva EU do 2030. godine, a samim tim i do 2050. Projekat će podstaći integraciju plitkih geotermalnih rješenja u postojeće sisteme grejanja i hlađenja na bazi fosilnih goriva, radeći na jačanju svijesti i unapređenju kapaciteta. U skladu sa ciljem projekta, glavne projektne aktivnosti su sljedeće:
1. Projektovanje i optimizacija tehnologije plitkih geotermalnih hibridnih sistema grijanja i hlađenja;
2. Zajedničko planiranje kako bi se iskoristio potencijal geotermalnog grijanja i hlađenja male dubine;
3. Digitalna platforma i virtuelno tržište za podsticanje plitkog geotermalnog hibridnog grijanja i hlađenja.
Na projektu učestvuje 13 projektnih partnera iz 8 različitih zemalja: Međimurska energetska agencija d.o.o., MENEA – Hrvatska, CROST – Neprofitna organizacija za regionalni razvoj d.o.o., CROST – Mađarska, Sveučilište u Zagrebu – Rudarsko-geološko-naftni fakultet, UNIZG-RGNF – Hrvatska, Istraživanje Burgenland d.o.o., FB – Austrija, Lokalna energetska agencija Pomurje, LEAP – Slovenija, Geološki zavod Slovenije, GeoZS – Slovenija, Innogeo istraživanje i usluge d.o.o., InnoGeo – Mađarska, Slovački centar za znanstvene i tehničke podatke, CVTI SR – Slovačka, Tehničko sveučilište Cluj-Napoca, TUCN – Rumunija, Tehnički fakultet Kragujevac, FEK – Republika Srbija, Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, REDASP – Republika Srbija, Regionalna razvojna agencija Bačka, RDA Backa – Republika Srbija, LIR Evolucija, LIR – Bosna i Hercegovina.
U ulozi pridruženih strateških partnera uključeno je 15 organizacija kao što su ministarstva, nacionalni fondovi, jedinice lokalne i regionalne samouprave, univerziteti, nacionalna udruženja energetskih agencija i preduzeća za daljinsko grijanje koji pružaju dodatnu vrijednost partnerstvu.
Pridruženi strateški partneri u BiH su Grad Laktaši i Fond za Zaštitu Životne Sredine i Energetsku Efikasnost RS. Oni će pružiti povratne informacije o rezultatima projekta i pomoći da rezultati dopru do relevantnih donosilaca odluka u oblasti iskorištavanja plitke geotermalne energije, kako bi se skrenula pažnja na neiskorišteni potencijal geotermalne energije i njegov značaj u održivom razvoju dunavske regije.
Projekat je finansiran od strane EU Interreg Dunavskog Programa. Ukupan budžet projekta je 2.481.000,00 EUR, a trajanje je 30 mjeseci.