2 Ljetne škole o energetskoj tranziciji, energetskom siromaštvu i rješenjima za lokalnu zajednicu

ReRURAL – Obnova ruralnih područja je regionalna inicijativa koja osnažuje ruralne zajednice u jugoistočnoj Evropi da vode društveno pravednu energetsku tranziciju. ReRURAL finansira Njemačko savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske akcije (BMWK) putem Evropske klimatske inicijative (EUKI), a provode ga: SDEWES Centar (Hrvatska), LIR Evolution (Bosna i Hercegovina), RDA Green Karst (Slovenija), Grad Đurđevac (Hrvatska) i Balkan Green Foundation (Kosovo). Projekat se fokusira na jačanje svijesti o integraciji obnovljivih izvora energije, smanjenju energetskog siromaštva i razvoju lokalnih energetskih zajednica.

U okviru projektnih aktivnosti, organizujemo dvije ljetne škole kako bi se okupili motivisani pojedinci i članovi lokalne zajednice zainteresovani za održiva energetska rješenja. Ove ljetne škole nude jedinstvenu priliku za produbljivanje razumijevanja energetske tranzicije, istraživanje inovativnih pristupa rješavanju energetskog siromaštva i učenje o povezanosti energetskih zajednica.

O čemu se radi u ljetnim školama?

ReRural ljetne škole su dinamične i intenzivne, praktične obuke osmišljene da ojačaju razumijevanje učesnika o energetskim tranzicijama u ruralnim područjima. Tokom tri dana, stručnjaci za energetiku će održati uvodna predavanja fokusirana na teme pravedne energetske tranzicije, obnovljive izvore energije, održive tehnologije, energetske zajednice, energetske politike i regionalne izazove, uključujući strukturne dimenzije energetskog siromaštva i njegovo ublažavanje. Interaktivne grupne radionice će podsticati saradnju, prenos znanja i razmjenu inovativnih ideja među učesnicima, podstičući kreativna rješenja za energetska pitanja iz stvarnog svijeta. Društvene aktivnosti i mogućnosti umrežavanja će poboljšati kulturnu razmjenu i izgraditi veze među mladim pojedincima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Kosova. Pored toga, studijska posjeta će ponuditi praktično upoznavanje s energetskim projektima i najboljim praksama, usklađeno s teorijskim znanjem stečenim kroz ljetne škole.

Zašto se pridružiti ljetnim školama?

  • Učite od vodećih stručnjaka u oblastima energetske tranzicije i održivog razvoja.
  • Umrežite se sa istomišljenicima i organizacijama širom jugoistočne Evrope.
  • Doprinesite održivom razvoju i energetskoj pravdi u ruralnim područjima.
  • Steknite praktično znanje za implementaciju održivih rješenja u vašoj zajednici.

Gdje i kada?

  • Prva ljetna škola u Đurđevcu (Hrvatska) 01. – 04. septembar 2025.
  • Druga ljetna škola u Postojni (Slovenija) 22. – 25. septembra 2025

Ko se može prijaviti za ljetne škole?

Za svaku ljetnu školu tražimo 40 učesnika, mladih pojedinaca, profesionalaca, istraživača, studenata i predstavnika zajednice, starosti od 18 do 30 godina, koji su:

  • stanovnici zemalja projekta: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije ili Kosova.
  • motivisani za nove mogućnosti učenja i kulturne razmjene, te posvećeni potpunom angažmanu u svim aktivnostima ljetne škole, osiguravajući kolaborativno i obogaćujuće iskustvo za sve. 
  • snažno zainteresovani za teme energetske tranzicije, uključujući obnovljive izvore energije i održivi razvoj, energetsko siromaštvo i energetske zajednice, te su spremni doprinijeti regionalnim promjenama, potičući održiva rješenja u vlastitim zajednicama.
  • posjeduju tečno znanje engleskog jezika, budući da će se sva predavanja i službene aktivnosti održavati na engleskom jeziku. Učesnici moraju imati odlično znanje jezika za efikasnu komunikaciju, učešće u diskusijama i razumijevanje tema obrađenih tokom ljetnih škola.

Kako se prijaviti?

Za prijavu, molimo Vas da popunite online obrazac za registraciju putem sljedećeg linka: https://forms.gle/n6A2HkKaa6j22Wjd9

Rok za registraciju je: 20. juni 2025. godine.

Da bi se razmotrila prijava, kandidati moraju uz prijavni obrazac dostaviti i motivacijsko pismo (kao PDF datoteku na engleskom jeziku). Motivaciono pismo od jedne stranice (400-600 riječi) treba da sadrži sljedeće:

  • Kako vaše iskustvo utiče na vaše razumijevanje energetske tranzicije i/ili izazova održivosti ruralnih područja.
  • Kakve konkretne uvide, iskustva ili pitanja imate o temama koje obrađuju ljetne škole?
  • Opišite izazov vezan za energiju koji vas brine i kako namjeravate primijeniti znanje ili pristupe stečene tokom ljetne škole u vlastitom kontekstu (zajednica, istraživanje, profesionalno okruženje itd.)

Dodatne napomene

  • Nema kotizacije za ljetne škole, a svi troškovi obroka su pokriveni. Troškovi prijevoza i smještaja bit će pokriveni za učesnike koji putuju u drugu zemlju. Očekuje se da će hrvatski učesnici koji se prijave za ljetnu školu u Đurđevcu, kao i slovenski učesnici koji se prijave za ljetnu školu u Postojni, biti lokalni i da im neće biti potreban smještaj ili putna podrška.
  • Certifikat o učešću biće dodijeljen nakon uspješnog završetka ljetne škole, uključujući evaluaciju grupnog rada.

KONTAKT OSOBA: Ognjenka Zrilić, e-mail: ognjenkaz@lir.ba  Tel: +387 51 329 750